İçeriğe geç

5. Ulusal Tasarım Araştırmaları Konferansı

Tasarım ve Çoğulculuk”

14-16 Eylül 2022 | çevrimiçi

Çoğulculuk, tekil bir gerçeğin, yolun, yöntemin, mantığın olmadığı bir paradigmaya işaret eder. Tasarım disiplini de ulaştığı kitlelerin farklılıkları ve doğan ilişkilerdeki farklılıklar dolayısıyla çoğul bir disiplindir. Çoğulculuk kavramı, hem tasarım aktivitesinin odağında yer alan insan ve insan dışı aktörlerdeki çeşitliliği ele almamıza, hem de yöntemsel olarak farklı yaklaşımların tasarım ve tasarım araştırmasındaki rolünü incelememize olanak sağlar.

Tasarım disiplini, çoğulcu bir yaklaşımı gerektirir:

Çoğulcu, çünkü ulaştığı bireyler ve bu bireyleri nasıl etkilediği oldukça çeşitlidir. Farklı ırk, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, fiziksel, algısal ve bilişsel beceriler, sosyo-ekonomik durum, eğitim, din, politik vb. kimlikleri içeren dünyamızda, herkesin bireysel ihtiyaçlarının, isteklerinin, arzularının ve hayallerinin farklılaştığının farkında olmayı gerektirir ve onlara ulaşabilmelidir.

Çoğulcu, çünkü karmaşık ve çok yönlü ilişkileri açıklamaya farklı disipliner yaklaşımlar ve yöntemler katkı sunar. Her yeni teknoloji farklı gerçeklikleri, pratikleri, etkileşimleri ve estetik deneyimleri beraberinde getirir ve maddi kültürü dönüştürür. Tasarım, ortaya çıkmasına katkı sağladığı maddi dünyayı oluşturan insan ve insan dışı aktörlerin çoklu ilişkilerini araştırıp anlamlandırmaya çalışır. Bu ilişkilerin tüm aktörlerle birlikte sorgulanması ve dönüştürülmesi çevresel, sosyal ve kültürel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için önemlidir.

Bu izlekte, çoğulculuğu tasarım araştırması yöntem ve yaklaşımlarının parçası olarak görmeyi ve çoğulculuğun tasarım eğitimi, pratiği ve araştırmasına etkin bir şekilde dahiliyetini keşfetmeyi amaçlıyoruz.

Temalı Oturumlar

UTAK 2022 “Tasarım ve Çoğulculuk” ana teması altında açılan Temalı Oturumlar için buraya tıklayınız.

Çalıştaylar

UTAK 2022 sırasında düzenlenecek Çalıştayların özetlerine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bildiri Kitabı

UTAK 2022 Tasarım ve Çoğulculuk Bildiri Kitabı’nı buradan 🡥 indirebilirsiniz

Program

Önemli Tarihler

Temalı Oturum Önerisi Teslimi12 Eylül 2022 19 Eylül 2022

Tam Metin Bildiri Teslimi24 Ocak 2022 14 Şubat 2022

Çalıştay ve Perspektifler Oturumu Önerisi Teslimi24 Ocak 2022 14 Şubat 2022

Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanması28 Mart 2022 18 Nisan 2022

UTAK 2022 “Tasarım ve Çoğulculuk” – 14-16 Eylül 2022

Son Duyurular

 • UTAK 2022 için ücretsiz konferans kayıtları başladı!

  14-16 Eylül tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek UTAK2022-5. Ulusal Tasarım Konferansı için kayıtlar başladı! “Tasarım ve Çoğulculuk” ana temasıyla düzenlenen konferansa ücretsiz kayıt olmak için https://forms.office.com/r/RWVjbDKyaF bağlantısındaki formu doldurmanız yeterli!

 • UTAK 2022 değerlendirme sonuçları ertelendi!

  UTAK 2022-5. Ulusal Tasarım Araştırmaları Konferansı hakem değerlendirme sonuçları, başvuru süresinde yapılan ertelemeler sebebiyle 18 Nisan 2022 tarihinde ilan edilecektir.

 • UTAK 2022 bildiri, çalıştay ve perspektif oturumu önerisi teslim tarihleri ertelendi!

  Gelen talepler üzerine UTAK 2022-5. Ulusak Tasarım Araştırmaları Konferansı için bildiri, çalıştay ve perspektif oturumu önerisi teslimleri 14 Şubat 2022 tarihine ertelenmiştir.

 • UTAK 2022 ‘Tasarım ve Çoğulculuk’ Temalı Oturumları açıklandı!

  5. Ulusal Tasarım Araştırmaları Konferansı ana teması Tasarım ve Çoğulculuk kapsamında toplam 8 adet temalı oturum açıldı! Konferans ana temamıza uygun olarak, farklı ve güncel çalışmaların sunulacağı ve zengin bir tartışma ortamı sunacağını umduğumuz bu temalı oturumlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Temalı Oturumlar sayfamızı ziyaret edin. Konferansımız kapsamında çalışmalarınızı sunmak üzere hazırlayacağınız…

 • UTAK 2022 Temalı Oturum Çağrısı uzatıldı!

  Ulusal Tasarım Araştırmaları Konferansı (UTAK) 2022 ‘Tasarım ve Çoğulculuk’ kapsamında Temalı Oturum önerilerinizi 19 Eylül 2022, Pazartesi gününe kadar bekliyoruz! Tasarım ve çoğulculuk ilişkisini ele aldığınız, en fazla 5 referans içeren yaklaşık 250 kelimelik açıklama metni ve 2-4 kişiden oluşan oturum başkanı önerilerinizi 19 Eylül 2021 tarihine kadar utak@metu.edu.tr adresine iletebilirsiniz. UTAK 2022 ‘Tasarım ve…

Sosyal medya kanallarımızı takip edin!

Konferans ile ilgili bütün paylaşımlarınız için

#utak2022